a
a

Tomasz Lipiński

Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Music Export Poland; autor piosenek

TOMEK LIPIŃSKI  – polski muzyk rockowy (wokalista i gitarzysta, kompozytor, autor piosenek). Urodził się w 1955 roku w Warszawie jako syn Eryka Lipińskiego, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu i założyciela Muzeum Karykatury.

Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Lider i współzałożyciel zespołów TILT i Brygada Kryzys, współtworzył też zespól Fotoness. Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”,„Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych.

W latach 1991-1993 pisał felietony dla Tylko Rocka. Produkował i prowadził programy muzyczne „60/90” dla TVP (1991-93) oraz koncerty. Był dyrektorem marketingowym BMG Poland (1993), współtwórcą i prezenterem kultowej Radiostacji (1998 – 2000), redaktorem naczelnym Aktivista (2000). Prowadził także show Radia Roxy p.t. „Wysypisko” (z raperem Vieniem, 2010 – 2013) i program Radia Gdańsk „Czarowne chwile ze starym winylem” (z Jackiem Staniszewskim, 2013). Ma na koncie kilka drugoplanowych ról aktorskich, jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów (m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, za które dostał w 1996 nagrodę na gdyńskim XXI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich“ – wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego, „Tramwajada” – reż. Bolesława Pawicy; także do dokumentalnych filmów i realizacji teatralnych Andrzeja Titkowa).

Wziął udział w filmie „Beats of Freedom” („Zew wolności”), w którym opowiada brytyjskiemu dziennikarzowi i autorowi książek Chrisowi Salewiczowi o historii i roli muzyki rockowej w polskich przemianach lat 70. i 80.

Był jednym z inicjatorów założenia Związku Zawodowego Muzyków RP i Związku Producentów Audio Video.

W 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego ostatni album z 2015 roku nosi tytuł „To, czego pragniesz”.

24 czerwca 2022 roku ukazał się SP „Chyba że chcesz”. W teledysku do tego utworu tańczy Alisa Makarenko – ukraińska tancerka, choreografka, performerka oraz nauczycielka tańca.

Obecnie nagrywa i występuje z zespołem (w składzie: Karol Ludew – perkusja, Piotr Leniewicz – gitara basowa, Grzegorz Stasiuk – kbd., Anna Patynek – instr. perkusyjne) jako TOMEK LIPIŃSKI.

Od 2017 do 2022 był członkiem Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Autorów i Skarbnikiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Od 2018 – przewodniczącym, a następnie wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Music Export Poland.

4 sierpnia 2021 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych.

W październiku 2021 roku – podczas festiwalu Soundedit – otrzymał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”.

 

Skip to content