a
a

Zbigniew Grzyb

Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie

Zbigniew Grzyb, 50 lat, (rocznik 1974) żonaty, żona Danuta, troje dzieci Maria, Stanisław, Bartosz. Urodzony w Busku-Zdroju.

Absolwent (1998) specjalności Gospodarka i Administracja Publiczna (GAP) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Praca magisterska na temat restrukturyzacji przedsiębiorstw. Przez ponad 25 lat pracy zawodowej zajmował się właśnie restrukturyzacją firm i instytucji, innowacjami i zarządzaniem zmianą.

W latach 1998-2010 pracował w branży FMCG jako specjalista ds. kontroli finansowej, dyrektor finansowy, a następnie w okresie 2004-2010 Prezes Zarządu Maxpol Sp. z o.o.  –  spółce dystrybucyjnej zatrudniającej w trzech oddziałach 130 osób i generującej przychody ok. 80 mln. zł. rocznie.

Jednak zainteresowanie zarządzaniem kulturą i organizowaniem różnych inicjatyw w tej dziedzinie było tak duże, że w roku 2010 nastąpił zwrot w kierunku, do którego przygotowywał się na studiach, czyli zarządzania w sektorze publicznym. W latach 2010-2012 uczestniczył w powstawaniu i tworzył pierwsze projekty w Agencji Artystycznej GAP, która obecnie ma na swoim koncie bardzo wiele znaczących wydarzeń kulturalnych w Polsce.

W roku 2012 został powołany na stanowisko Dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Uważa, że doświadczenie zebrane podczas kilkunastu lat pracy zawodowej w firmach prywatnych, instytucjach pozarządowych oraz w sektorze publicznym okazuje się niezwykle cenne w zarządzaniu NCK.

Nowohuckim Centrum Kultury zarządza nieprzerwanie od 2012. W tym czasie przeprowadził restrukturyzację jednostki oraz kompleksowe remonty za kwotę ok. 35 mln. zł. Skutecznie pozyskuje w tym środki zewnętrzne, które w dokonanych remontach i modernizacjach stanowią niemal połowę wydatkowanych środków. W ostatnich latach w NCK otworzył stałe galerie: Jerzego Dudy-Gracza i Zdzisława Beksińskiego. Frekwencja w NCK wynosi obecnie niemal 800 tys. osób rocznie, a przychody ze sprzedaży biletów i usług zwiększyły się 5-krotnie do kwoty ponad 10 mln. zł netto w roku 2023. Nowohuckie Centrum Kultury to obecnie jedno z największych i najprężniej działających centrów kultury w Polsce.

Prywatnie – miłośnik gitary i śpiewu, zwłaszcza piosenki piosenki poetyckiej takich twórców jak Jacek Kaczmarski, Wojciech Bellon i wielu, wielu innych. Uprawia turystykę pieszą i rowerową.

 

Skip to content